A kikónok földjén:
A kikónok Iszmarosz szigetén laknak és ez a sziget a Trójából hazafelé tartó Odüsszeusz és társai első megállója.
Úgy látszik, hogy a görögöket itt még viszi a trójai háború lendülete, mert gyorsan a sziget kifosztása, a férfiak leölése és az asszonyok rabul ejtése mellett döntenek.
A zsákmányolás nincs ellenére Odüsszeusznak sem, azonban ő az egyetlen, aki felfigyel arra a tényre, hogy nem csak magán a szigeten, hanem a közeli szárazföldön is élnek kikónok, akik aligha fogják tétlenül nézni társaik lemészárlását, tehát ellentámadás várható.
Odüsszeusz szerint erre vagy fel kéne készülni, vagy megelőzni a dolgot és minél hamarabb eltűnni a szigetről. A társait azonban nem tudja meggyőzni, ők ünnepelni akarnak, mulatni, levezetni a feszültséget.
És Odüsszeusznak igaza lesz, a phaiákok komoly sereget vonnak össze és megtámadják a görögöket. Az akháj harcosok eleinte jól tartják magukat, de a nap végére a szárazföldi phaiák sereg kerül fölénybe, Odüsszeuszéknak menekülniük kell, ha nem akarnak döntő vereséget szenvedni.
A csatának azonban megvan az ára is, Odüsszeusz hajónként hat embert veszít, bár az az eposzból nem derül ki, hogy pontosan hány hajója és hány embere is volt kezdetben.
A lótuszevők szigete
Az Iszmaroszról való pánikszerű és meglehetősen szégyenteljes menekülés után három napig vesztegelnek a hajókkal a szélcsend miatt, majd következik egy 9 napig tartó hajóút, aminek során egy vihar (Poszeidón) a lótuszevők szigetére sodorja a társaságot.
Persze elsőre nem tudják, hogy a szigeten lótuszevők laknak, ezért Odüsszeusz kiküld három embert, hogy derítsék fel a környéket, élnek-e egyáltalán emberek a szigeten.
Élnek, a lótuszevők, akikről kiderül, hogy kedves, barátságos, vendégszerető népek, a három felderítőt meg is kínálják lótusszal.
Persze, azt nem árulják el, hogy a lótusz evésének vagy egy sajátos mellékhatása: aki fogyaszt belőle, az furcsa kábulatba esik, amiben mindent elfelejt, ami addig fontos volt neki: a céljait, a szeretteit, az otthonát, csak a lótuszra tud koncentrálni.
Így jár a három felderítő is, akiket a keresésükre induló társaik képtelenek rábeszélni a hajókra való visszatérésre, így – Odüsszeusz parancsára – végül megkötözve hurcolják vissza őket.
A küklopszok szigete
A lótuszevők szigetén tett látogatás azon kevés kalandok közé tartozik, amit Odüsszeusz megúszott emberveszteség nélkül.
Nem volt ilyen szerencsés a küklopszok szigetén Polüphémosszal, a küklopsszal. Mivel ez a kaland részletesen ki van fejtve a Odüsszeia kilencedik énekében és az olvasónaplóban is, ezért most nem vesszük át újra.
Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a kaland, és a vele járó emberveszteség tulajdonképpen Odüsszeusz kíváncsiságának és elbizakodottságának köszönhető. Ő az ugyanis, aki mindenáron be akar menni a Polüphémosz barlangjába és megvárni az egyszeműt, társai hiába próbálják lebeszélni róla.
Meg is lesz a következménye, Odüsszeusznak minden ravaszságára szüksége van, hogy ki tudjanak keveredni a csapdából.
Odüsszeusz 10 kalandja leírásnak még nincs vége, kattints a folytatáshoz!
hali nagyon jo hasznos sokat segít az irodalom tanulásában
Kedves Gábor!
Örülök, hogy így látod! 🙂
Üdv:
Zsiráf