Ebben a posztban találjátok a Szent Péter esernyőjének szereplőit betűrendben. A tartalom kattintásra jelenik meg, kattints egy betűre aztán egy névre!
- A
- Adamecz Mátyásné
-
Bélyi János házvezetőnője és szakácsnéja. Öreg, pletykás vénasszony, aki mindig ott van, ahol történik valami. Az ő unokája Matykó, akinek betegsége miatt Adameczné elégeti az esernyő nyelét.
- B
- Bélyi János
-
A glogovai plébános, főszereplő, Veronka bátyja.
- Bélyi Veronka
-
A regény egyik főszereplője. Bélyi János, a glogovai pap húga. Müncz Jónás, a fehér zsidó, Veronka fölé borítja az ernyőjét, hogy a kislány meg ne fázzon. Ezzel indul el az esernyő legendája. Veronka később beleszeret Wibra Gyuriba és a regény végén eljegyzik egymást.
- Billeghi Máté
- Halápi gazda. Ő és Koczka Ferenc viszik Veronkát Gologovára a bátyjához (I. rész 1. fejezet)
- Biky Mariska
-
Akkor kerül szóba a neve, amikor Mikszáth leírja, hogy Wibra Gyuri felnőve híres ügyvéd lett. A besztercebányai szokások szerint ideje lenne megnősülnie. Mikszáth ekkor felsorol néhány nevet – köztük Bikyt – mint lehetséges menyasszonyt. De Gyuri nem akar nősülni. A történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
- Botár Károlyné
-
Özvegy. Kis boltot bérel Gregorics házában, később ő mosdatja meg és öltözteti fel a halott Gregoricsot, de egyébként nem kap jelentős szerepet.
- Börcsök Jancsi
-
Mellékszereplő. A két evezős egyike, amikor Gregorics Pál, Kupeczky Márton és Wibra Gyuri csónakázni mennek és Gregorics beleejti a vízbe az ernyőjét. Száz forintért cserébe az esernyő után ugrik és visszahozza.
- C-Cs
- Czobor Mária
-
Neme lány, aki öngyilkos lett, mert egy pásztorlegényt szeretett, de apja máshoz akarta hozzáadni. Gyuri és Veronka akkor ismerkedik meg a történetével, amikor Bábaszékről tartanak Glogovára és megállnak a lovakat megetetni. Czobor Mária halálának helyén most egy rózsabokor nő, Gyuri leszakítja a virágot, de Veronka nem kéri.
- Czobor Katalin
-
Czobor Mária húga
- D
- Drotler
-
Bányamérnök. Sztolarik út kéri meg, hogy vizsgálja meg a Libanonhoz tartozó területet, van-e a földben valamilyen értékes fém. Sztolraik ugyanis nem érti, hogy Gregorics Gáspár és Gregorics Boldizsár miért akar olyan sokat fizetni Wibra Gyuri örökségéért. Arra gondol, hátha arany van a földben. Dotler semmit sem talál. Egyébként mellékszereplő, csak egyszer jelenik meg.
- F
- Fajka
-
Bábaszéki szenátor, a keresztnevét nem tudjuk meg. Részt vesz az akasztott emberrel kapcsolatos szenátusi vitában. Mellékszereplő, a történet szempontjából nincs jelentősége.
- Fehér zsidó
-
Lásd Müncz Jónás
- Fiala
-
Bábaszéki hajdú. Ő dobolja ki, hogy elveszett egy fülbevaló, aki megtalálja, jutalmat kap. A fülbevaló Veronkáé és Wibra Gyuri találja meg véletlenül.
- Flinta András
-
Adamecz Mihályné apja. A történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
„Hitték, mert van benne valami ésszerű, hogy Adamecznénak többet megmutatnak a mennyei hatalmak, mint akit más anya szült. Mivelhogy az Istenben boldogult apjával, Flinta Andrással, aki nagy tolvaj hírében állott, valóságos csuda történt. Midőn a glogovai temetőből ország¬útnak szakítottak el egy darabot nyolc éve, felásták a sírját, hogy újba tegyék át, s megnézvén az öreget, csodálkozva látták, hogy szakálla nőtt a sírban, noha halálakor, öt tanú bizonyítja, szép tisztára megborotválta Gundros Tamás, a tehénpásztor.” (I. rész 3. fejezet)
- G-Gy
- Galba
-
Bábaszéki szenátor. Mravucsán polgármesterrel ácsorognak Rozáli boltja előtt, amikor Wibra Gyuri megérkezik Bábaszékre.
Később ott van a szenátusban, amikor arról kellene dönteni, hogy mi legyen a falu határában talált akasztott emberrel. Galba azoknak a szenátoroknak a vezére, akik szerint az akasztott embert egyszerűen át kell vinni egy másik erődbe, ami már a következő
- Gáry Mihály
-
Bábaszék szolgabírája. A történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
- Gongoly Mihály
-
A glogovai nábob.
- Gongoly Mihályné
-
Gongoly Mihály, a glogovai nábob felesége, aki belefulladt a megáradt folyóba. A folyó amiatt az eső miatt áradt meg, ami miatt Veronka fölé borították az ernyőt.
Az ernyő legendája az ő temetésén indul el, mert a pap az eső miatt a szertartás közben a feje fölött tartja az ernyőt.
- Gregorics Boldizsár
-
Gregorics Pál (fél)testvére
- Gregorics Gáspár
-
Gregorics Pál (fél)testvére
- Gregorics Eszmeralda
-
Gregorics Pál (fél)testvére. Ez a lánykori neve, egyébként Panyókinénak hívják
- Gregorics Minka
-
Gregorics Gáspár lánya. A történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik
- Gregorics Pál
-
Az öreg Gregorics, a regény egyik főszereplője, a II. rész róla szól, az esernyő eredeti tulajdonosa
- Gundros Tamás
-
Glogovai tehénpásztor, a történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik
„Hitték, mert van benne valami ésszerű, hogy Adamecznénak többet megmutatnak a mennyei hatalmak, mint akit más anya szült. Mivelhogy az Istenben boldogult apjával, Flinta Andrással, aki nagy tolvaj hírében állott, valóságos csuda történt. Midőn a glogovai temetőből ország¬útnak szakítottak el egy darabot nyolc éve, felásták a sírját, hogy újba tegyék át, s megnézvén az öreget, csodálkozva látták, hogy szakálla nőtt a sírban, noha halálakor, öt tanú bizonyítja, szép tisztára megborotválta Gundros Tamás, a tehénpásztor.” (I. rész 3. fejezet)
- H
- Hupka Matild
-
Akkor kerül szóba a neve, amikor Mikszáth leírja, hogy Wibra Gyuri felnőve híres ügyvéd lett. A besztercebányai szokások szerint ideje lenne megnősülnie. Mikszáth ekkor felsorol néhány nevet – köztük Hupkát – mint lehetséges menyasszonyt. De Gyuri nem akar nősülni. A történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
- Huszák
-
Besztercebányai aranyműves. Sztolarik, Gyuri kérésére, nála veszi meg a két arany gyűrűt, hogy Gyuri eljegyezhesse Veronkát.
- J
- János
-
Wibra Gyuri lovásza, ő hajtja a kocsit, amikor Gyuri, Veronka és madame Kriszbay Bábaszékről tartanak Glogovára.
- K
- Kapiczány János
-
Ökörhajcsár, csak egyszer említik meg (I. rész 1. fejezet), a történet szempontjából nincs jelentősége.
- Klaniczay József
-
Huszák, a besztercebányai aranyműves segédje. Tőle tudja meg Sztolarik, hogy előző évben a glogovaiak egy ezüst esernyőnyelet rendeltek náluk.
- Klempa Teofil
-
A bábaszéki kántor. Jelen van a vacsorán, amit Mravucsán, a polgármester ad Gyuri, Veronka és madame Kriszbay tiszteletére. Vicces jelenet, amikor a többiek kártyázni kezdenek, Klempa pedig elalszik az asztal sarkán, mire a többiek gyertyaviasszal odaragasztják a szakállát az asztalhoz. Ő meséli el a kutyák öngyilkosságának történetét
- Klincsok György
-
A glogovai mészáros
- Koczka Ferenc
-
Halápi Gazda. Ő és Billeghi Máté viszik Veronkát Glogovára a bátyjához (I. rész 1. fejezet)
- Konopka
-
Bábaszéki szenátor. A szenátusi gyűlésen, amikor az akasztott ember kérdésében kellene dönteni, ő és emberi képviselik azt a nézetet, hogy az akasztott ember be kell hozni a városba és értesíti a szolgabírót és az orvost. Ellenfele a vitában Galba szenátor.
- Kozsehuba András
-
Bábaszéki szenátor. A szenátusi gyűlésen, amikor az akasztott ember kérdésében kellene dönteni, azt javasolja, hogy a hullát egyszerűen ássák el ott, ahol megtalálták. Mellékszereplő, a történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik meg.
- Krikovszky Tamás
-
Besztercebánya polgármestere. Amikor haldoklik, Gyurit, mint ügyvédet hívja, hogy készítse el a végrendeletét. Ő teszi a bogarat Gyuri fülébe – véletlenül -, amikor apja vörös esernyőjéről beszél.
„- Teringette, milyen idők voltak azok! – szólt a szavait Gyurihoz intézve. – Az ön apjának volt egy vörös esernyője, amelyiknek a nyele ki volt fúrva. Abban az esernyőlyukban hordta a legtitkosabb értesítéseket tábortól táborhoz.
– Úgy? Az esernyő – dadogta Wibra György, és a szemei megvillantak.” - Krikovszky Katka
-
Akkor kerül szóba a neve, amikor Mikszáth leírja, hogy Wibra Gyuri felnőve híres ügyvéd lett. A besztercebányai szokások szerint ideje lenne megnősülnie. Mikszáth ekkor felsorol néhány nevet – köztük Krikovszkyt – mint lehetséges menyasszonyt. De Gyuri nem akar nősülni. A történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
- Kriszbay
-
Veronka francia nevelőnője. Veronka őt hozza el az állomásról, amikor a hintó lovai megbokrosodnak Bábaszéken, éppen akkor, amikor Gyuri is ott van. Túl sok szerepet nem kap, tekintve, hogy nem beszél se magyarul, se tótul. Jelen van a Mravucsánéknál rendezett vacsorán is.
- Kukucska Pál
-
Bábaszéki mészáros. Részt vesz azon a vacsorán, amit Mravucsán polgármester ad Wibra Gyuri, Veronka és madame Kriszbay tiszteletére.
- Kupeczky Márton
-
Nyugalmazott professzor, Wibra Gyuri gyerekkori tanára. Elkíséri Gyurit, amikor az Szegedre megy tanulni. Gregorics halála után egy héttel ő is meghal.
- Kupeczky Márton
-
Nyugalmazott professzor, Wibra Gyuri gyerekkori tanára. Elkíséri Gyurit, amikor az Szegedre megy tanulni. Gregorics halála után egy héttel ő is meghal.
- Kvapka Pál
-
A glogovai harangozó. A falusiak közül ő adja a leghitelesebb leírását annak, hogyan került az esernyő Veronka kosara fölé.
- M
- Madame Kriszbay
-
Lásd Kriszbay
- Matykó
-
Gregorics Pál inasa. Gregorics őt küldi el a vaskereskedőhöz, hogy vegyen egy vas üstöt, amit befalaztat a „Libanon” falába.
FIGYELEM! A regényben két Matykó is van, a másik Adameczné unokája! Adameczné elégeti az esernyő régi nyelét, hogy a megégett fát a beteg unokája vizébe keverje, ettől várva gyógyulást.
- Majzik György
-
A glogovai tanító. Az I. rész 2. fejezetében Mikszáth mesél róla egy humoros anekdotát.
- Mokry
-
A bábaszéki nótárius segédje. Részt vesz azon a vacsorán, amit Mravucsán ad Wibra Gyuri, Veronka és madame Kriszbay tiszteletére.
- Móric
-
Lásd Müncz Móric
- Mravucsán János
-
Bábaszék polgármestere. Nála éjszakázik Wibra Gyuri, Veronka és madame Kriszbay.
- Mravucsán Jánosné
-
A bábaszéki polgármester felesége
- Muskulyi Mátyásné
-
Gregorics Pál fiatalkorában udvarolt neki. A történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
- Müncz Jónás
-
A fehér zsidó. Ő veszi meg Gregorics halála után, annak értéktelennek ítélt tárgyai között, a piros esernyőt. Mindig magánál tartja, akkor is, amikor utolsó útjára indul. Ő az, aki a Veronkát rejtő kosár fölé borítja az ernyőt, hogy a kislány ne fázzon meg. Később megőrül és a Garam folyóba fullad.
- Müncz Jónásné
-
Keresztneve Rozália. Férje – a fehér zsidó – halála után Bábaszékre költözik, ahol kis ócskás boltot nyit. Wibra Gyuri felkeresi őt, hátha nála van az öreg Gregorics ernyője.
- Müncz Móric
-
Müncz Jónás – a fehér zsidó – és Rozáli – Müncz Jónásné – fia. Ő beszéli el Gyurinak, hogy az apja merre járt utolsó útján, hol látták még az esernyővel együtt, és hol már anélkül. Egyébként mészároslegény, Gyuri 50 forintot fizet neki az információért.
„Egy kis kérdezősködéssel ráakadt Müncz Móricra, egy tömzsi, kövér emberkére, olyan szeplős arccal, mint egy pulykatojás. Rút volt, mint egy faun. A derekáról egy sásalakú acél fityegett, s jobb karjára ökörfej volt kitetovírozva.”
- N
- Nagy Mihály
-
A halápi bíró. Ő parancsolja meg az I. rész 1. fejezetében, hogy Billeghi Máté és Koczka Ferenc gazdák vigyék el Veronkát a bátyjához, a glogovai plébánoshoz, amikor Besztercebányára mennek, hogy eladják a búzájukat.
- P
- Panyókiné
-
Lásd Gregorics Eszmeralda
- Parocsányi Pista
-
Wibra Gyuri osztálytársa Szegeden. Egyszer viccből versbe foglalja Gregorics piros esernyőjét. Mellékszereplő, a történet szempontjából nincs jelentősége.
- Plachta Jankó
-
Adamecz Mátyásné unokája. A történet kezdete előtt három évvel meghalt, a regény szempontjából nincs jelentősége, csak utalnak rá.
„Adameczné szeret felhörpenteni a garatra, nem csoda, ha többet lát, mint kellene. A múltkor nyáron is, Péter-Pál éjszakáján megnyílt előtte a menny, hallotta énekelni az angyalok seregét, s látta őket, amint processzióval járulának Isten ő szent felsége elé, ki karbunkulus trónján ült. Ott ment a processziós népség között az ő harmadéve elhalt unokája, Plachta Jankó is gyolcs gatyácskájában, veres mellénykéjében (melyet maga Adameczné varrt annak idején), s a közelebbi évtizedben elhalt glogovaiak közül is megpillantott néhányat, amint ott lépkedének a mennyei énekszó mellett, lassan, ünnepélyesen, szakasztott azokban a ruháikban, amelyekben eltemettetének.” (I. rész 3. fejezet)
- Prepelicza András
-
A két kőműves egyike, akik az öreg Gregorics utasítására befalazzák az üstöt a kőház falába. A másik kőműves nevét nem tudjuk meg.
- Privoda
-
Besztercebányai hajdú. Ő teszi ki a fekete zászlót a polgármester Krikovszky halála után a városházára. Mellékszereplő, a történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
- R
- Radványszky
-
Báró, főispán. Gregorics Pál egyszer (akaratlanul) megsérti, mert többet kínál egy jótékonysági bál belépőjegyéért, mint a báró. A történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
„Hallatlan szemtelenség az, hogy egy Gregorics rá mer licitálni a főispánra, egy báró Radványszkyra.
Radvánszky tíz forintot ad a jegyért, Gregorics odadob húszat. Hiszen ez valóságos inzultus! Egy borkereskedőnek a fia! Milyen század ez, Istenem uram! Egy bolha nagyobbat mer köhinteni, mint egy oroszlán. Milyen század! Milyen csodálatos egy század” (II. rész 1. fejezet) - Rafanidesz Sámuel
-
Bábaszék lutheránus lelkésze. Jelen van a vacsorán, amit Mravucsán , a polgármester ad Gyuri, Veronka és madame Kriszbay tiszteletére.
- Raksányi
-
Podhrágy faluban lakó kurtanemes. Móric mesél róla Gyurinak, amikor azt mondja el, hogy mit sikerült megtudnia Müncz Jónásról, az apjáról, amikor utána kutatott. Jónás egy pecsétnyomót vett Raksányitól. Mellékszereplő, a történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
- Rozália
-
Lásd Müncz Jónásné
- S
- Srankó János
-
Valószínűleg Gongoly Mihályné szeretője, Glogova falu második leggazdagabb embere Gongoly Mihály után. Nem sokkal Gongolyné halála után (látszólag) ő is meghal. Felesége ragaszkodik, hogy az ő temetésén is ott legyen az ernyő.
„Gongolyné után meghalt a Srankó János, aki azelőtt is sokat settenkedett Gongolyné körül, mikor az még helyes menyecske volt. Most aztán, mintha összebeszéltek volna, együtt mentek. Szinte így várta már ezt az ember. Azelőtt is, beszélték, némelykor a mezőn eltűnt a Gongolyné a rozsokba, aztán kisvártatva valahonnan csak előbukkant Srankó, és az is eltűnt a rozsokba. Ó, azok az istentelen rozsok! Olyan magasra megnőnek, hogy minden bolondságot eltakarnak!” (I. rész 4. fejezet)
A temetésen a koporsóvivők elbotlanak és elejtik a koporsót, mire Srankó magához tér, valójában csak tetszhalott volt, de a falusiak az esernyőnek tulajdonítják a csodát.
„Nagyot reccsent, meghasadott, összetört, megvillant egy percre a slingelt szemfödő, majd később látható lett a halott is, aki a nagy rázkódás következtében felocsúdván a tetszhalálból, mély lélegzetet véve, megmozdult és felsóhajtott:
– Istenem, hol vagyok? [..]
E nevezetes eseménytől kezdődik voltaképpen az esernyő legendája, mely szállt, szállt, keresztül a fenyves erdőkön, az égnek meredő sziklákon, mindig messzebb, messzebb, megnövekedve, fölfrissítve, újabb és újabb részletekkel megaranyozva.” (I. rész 4. fejezet) - Sz
- Szent Péter
-
A regény egyik főszereplője, úgy hogy csak egyszer jelenik meg, akkor is csak Gyuri álmában. Ő adja azt a tanácsot, hogy Gyuri vegye feleségül Veronkát, akkor megkapja a lánnyal az esernyőt is.
- Szlávik Péter
-
A glogovai egyházfi. Tulajdonképpen ő találja ki, hogy az a valaki, aki az esernyőt Veronka kosara fölé rakta, Szent Péter volt.
„- Akármi legyek – mondotta az egyházfi (ő látta így, kalap nélkül) -, ha nem úgy nézett ki, mint a templomi képek között a Szent Péter. Szakasztott olyan volt, csak éppen a kulcsok hiányoztak a kezéből.” (I. rész 3. fejezet)
- Szliminszky Wladimir
-
Bábaszéki erdész. Részt vesz azon a vacsorán, amit Mravucsán ad Wibra Gyuri, Veronka és madame Kriszbay tiszteletére. Különlegessége, hogy a felesége gyakorlatilag folyamatosan terrorizálja. Szigorúan meg van határozva, hogy mit ehet, ihat, az ételek, italok milyen melegek, vagy hidegek lehetnek, mikor kell begombolnia a kabátját és mikor ki. Mindezt jámboran tűri.
„Szegény Wladimir! Mártírja a hitvesi szeretetnek. Tizenhat esztendeje áll ilyen soha meg nem szűnő gondozás alatt, s bár mint erős férfi házasodott, s azóta sem volt beteg soha, mégis minden órán várja a katasztrófát, mert a folytonos gyámolítás következtében a bolond lengyel maga is szentül hiszi, hogy egy levegőáram, vagy egy rossz falat – és vége van. Érzi, mindenütt érzi, hogy a természet ezer alakban ólálkodik körülötte gyilkos szándékkal.”
- Szliminszky Wladimirné
-
A bábaszéki erdész, Szliminszky Vladimir felesége.
- Sztolarik János
-
A besztercebányai közjegyző, később Wibra Gyuri gyámja.
- U
- Urszinyi Tamás
-
Bélyi János régi iskolatársa. Kaponyicán, a Glogova melletti faluban lakik, Bélyi János az ő segítségével rendezkedik be a paplakban.
- V
- Veronka
-
Lásd Bélyi Veronka
- Vertány Mihály
-
Besztercebányai aljegyző. A történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
- Visztula
-
Bélyi János kutyája, akit az előző paptól örökölt.
- Vozáryné
-
Gregorics Pál fiatalkorában udvarolt neki. A történet szempontjából nincs jelentősége, csak egyszer említik.
- W
- Wibra Gyuri
-
A regény egyik főszereplője. Gregorics Pál és Wibra Anna törvénytelen fia. Felnőve ügyvéd lesz és nyomozni kezd apai öröksége után, így kerül kapcsolatba az esernyővel és Veronkával. A regény végén eljegyzi Veronkát.
- Wibra Anna
-
Gregorics Pál szakácsnéja és szeretője, Wibra Gyuri anyja.
Bocsánat, azt szeretném kérdezni, hogy Müncz Jónásnak mi volt a foglalkozása?
Kedves Kata!
Müncz Jónás zsidó volt, és ez ebben az esetben nem csak vallást, hanem foglalkozást is jelent. Ebben az időben ugyanis a zsidók többsége kereskedő volt, így Müncz Jónás is. Mindennel kereskedett, amit csak el lehet képzelni, de leginkább használt dolgokkal, ruhákkal, akkor úgy mondták, hogy ócskás, ma kb. úgy mondanák, hogy turkálója volt.
„Mégsem volt nehéz kisütni, öregebb emberek emlékeztek rá, hogy hajdanában Müncz Jónást hítták fehér zsidónak, és annál inkább valószínű, hogy ő volt, mert a város ócska nadrágjai és mellényei az ő Búza utcai kis boltjába gyűltek össze, mielőtt földi szereplésük második korszakát megkezdenék. Még sokan emlékeznek e kicsi boltra, melynek cégéréül vedlett csizmák, krispinek, szűrök és gubák voltak felakasztva a következő (szénnel az ajtóra írt) felirattal: »Csak a mezők liliomai ruházkodnak olcsóbban, mint ezen boltban lehet.«”
Üdv:
Zsiráf
Ki volt Bélyi János apja? És mi volt a foglalkozása? előre is köszönöm!
Kedves kinga!
A nevét nem tudjuk meg, egyébként tanító volt.
Üdv:
Zsiráf
Köszönöm!
Kedves Kinga!
Szívesen, szívesen! 🙂
Üdv:
Zsiráf
Kedves Zsiráf
„Az ő unokáján segített az üszög”
A munkafüzetben van ez a feladat
Előre is köszönöm
Kedves Kitti Papp!
A választ ebben a bejegyzésben találod!
Üdv:
Zsiráf
Kedves Zsiráf!
Ki volt Adamecz Mátyásné?
Köszi előre is
Kedves Gggggg!
A választ ebben a posztban, a második oldalon találod!
Üdv:
Zsiráf
Szia!
Hány éves volt Bélyi János? (az események alapján kell megsaccolni)
Nagyon köszi a választ!
Kedves Timi!
Mondjuk, hogy 20. De minden alkalommal, amikor előkerül ez a kérdés, és valamiért minden évben előkerül, meg szoktam jegyezni, hogy a regény alapján nincs rá lehetőség, hogy megmondjuk, vagy megsaccoljuk, hogy mennyi idős volt. Mikszáth csak annyit ír, hogy nagyon fiatal.
Üdv:
Zsiráf
Kedves Zsiráf!
Nagyon szépen köszönöm, hogy létrehoztad ezt az oldalt, sokat segítettél vele feleleveníteni a regény szereplőit!
Még egyszer köszönöm! 🙂
Kedves Máté!
Nagyon szívesen!:)
Üdv:
Zsiráf
Kedves zsiráf!
Mi volt Münczné keresztneve?
Kedves Egy google felhasználó!
Keres az „R” betűnél! 🙂
Üdv:
Zsiráf
Szia Zsiráf! Van egy kérdés, amire sajnos nem találom a választ. Ki volt Szent Péter a valóságban?
Kedves Babos Petra!
Itt találod a választ!
Üdv:
Zsiráf
Szia! Tudnál nekem segíteni kicsit? Hogyan látták a falusiak Müncz Jónást?
Kedves Petra!
„Mégsem volt nehéz kisütni, öregebb emberek emlékeztek rá, hogy hajdanában Müncz Jónást hítták fehér zsidónak, és annál inkább valószínű, hogy ő volt, mert a város ócska nadrágjai és mellényei az ő Búza utcai kis boltjába gyűltek össze, mielőtt földi szereplésük második korszakát megkezdenék. Még sokan emlékeznek e kicsi boltra, melynek cégéréül vedlett csizmák, krispinek, szűrök és gubák voltak felakasztva a következő (szénnel az ajtóra írt) felirattal: »Csak a mezők liliomai ruházkodnak olcsóbban, mint ezen boltban lehet.«”
„- Ösmerte, gyámatyám, Müncz Jónást?
– Hogyne! Igen becsületes zsidó volt, azért nem vitte szegény semmire. Gyakran megfordult nálam, mintha most is látnám kopasz fejével, lengedező fehér hajával a széleken. Istenemre mondom (s itt felugrott Sztolarik, mint egy kecske), a Gregorics Pál veres esernyője volt a kezében, mikor legutoljára láttam. ”
Üdv:
Zsiráf