Negyedik ének
Bagarját, a csizmadiát nem véletlenül hívják a „béke barátjának”. Amikor látja, hogy a verekedésnek nem lesz jó vége, gyorsan elszalad a falu bírájához.
A „kevés szavú”, öreg bíró éppen alszik és Bagarjának komoly erőfeszítésébe telik, hogy felébressze. Végre a bíró magához tér, mire Bagarja gyorsan elhadarja, hogy siessen a kocsmába, mert kitört a háború.
A bíró nyugodtan felöltözik, majd szól a szomszédjában lakó „munkájában pontos” kisbírónak, hogy tartson vele a kocsmához. A kisbíró nem örül az új programnak, mert szokásos vasárnap esti tevékenységében zavarják: éppen veri a feleségét.
Végül Bargarja, a bíró és a kisbíró csak elindulnak a kocsma felé. Út közben azonban elmennek a kántor háza előtt, aminek udvarán éppen a kántor felesége, „az amazontermészetű” Márta veszekedik a szomszédnőjével egy tyúk miatt.
Bagarja elmondja Mártának, hogy miért robbant ki a tömegverekedés a kocsmában, vagyis hogy Márta férje, a kántor, szerelmet vallott Erzsóknak, a kocsmárosnénak.
Mártának sem kell több, felkap egy seprűnyelet és a férfiakkal tart.
Az érkezőket szörnyű látvány fogadja a kocsmába: a kemencét, az asztalokat, székeket összetörték a verekedők, mindenhol vérfoltok vannak, sőt a kocsma közepén hever egy leharapott fül.
Márta keresztültöri magát a verekedőkön, míg meg nem találja a férjét, a kántort, egy sarokba húzódva.
A kántornak eddig sem volt jó estéje, de amikor meglátja „amazontermészetű” feleségét, akkor teljesen kétségbe esik és megpróbál bebújni egy félig széttört asztal alá.
Márta azonban nem hagyja, lábánál fogva előrángatja a kántort és addig veri a seprűnyéllel, amíg az el nem törik. Majd a hajánál fogva felrángatja a férjét és hazafelé cibálja, mondván, hogy itt mindenki előtt nem akarta bántani (!), de otthon majd megkapja a magáét.
A bíró és a kisbíró, azaz a hatóság megjelenése félbeszakítja a verekedést, a kocsma gyorsan kiürül, csak Harangláb és Fejenagy áll a bíró előtt.
Ez is egy eposzi kellék, az isteni beavatkozás (deus ex machina) humoros alkalmazása, csak itt nem az istenek avatkoznak be, hanem a bírók.
Harangláb csak dorgálást kap a bírótól, de Fejenagyot, a kovácsot, kalodára ítéli, mert ő kezdte a verekedést.
A kovács tehát kalodába került, ahol csak az a gondolat vigasztalja, hogy ha letelik a büntetése, akkor megkéri Erzsók kezét.
Gondolom már mindenki rájött, de azért a jegyzőkönyv kedvéért rögzítsük, hogy a mű címe – a helység kalapácsa – Fejenagyra a falusi kovácsra vonatkozik.
-Vége-
Zsiráf, te egy isten vagy de tényleg.
Kedves Gados Márk!
Legfeljebb félisten, de azt is titkolom! 🙂
Üdv:
Zsiráf