9. fejezet
Ebben a fejezetben egy kicsit ismét visszaugrunk az időben. Emlékezzünk rá, hogy az előző fejezetben a zsidó lókereskedő azt próbálta elmagyarázni a nagyokat lódító társaságnak a tiszai révnél, hogy az nem lehet, hogy Decsi Sándor belehalt volna a mérgezésbe, mert ő személyesen találkozott vele az ohati pusztán, ahol lovakat vásárolt.
Most ennek a lóvásárnak a részleteit ismerhetjük meg.
Az ohati pusztán hatalmas, 1050 lóból álló ménes táborozik, a híres debreceni cifra ménes:
„A karámtul, a puszta közepéről, egész a kerek égaljáig nem látni mást, mint legelő lovat. Van ott mindenféle színű, amilyent csak a magyar nyelv gazdagsága képes kifejezni: pej, szürke, fekete, hóka, kesely, almás, babos, szeplős, rézderes, vasderes, sárga, fakó, még fehér is (ami ritkaság fiatal csikóban). Bizonyosan ezért a tarka vegyületért híják „cifra” ménesnek. A „nemes” ménes megint más! Ott csak egyfajta, egyszínű ló van.”
A ménest öt csikósbojtár és a vezetőjük, a számadócsikós őrzi.
Ide érkezik ki Kádár Mihály és Pelikán Samu lókupec. Kádár Mihálynak van jó pár lova, ami a ménesben legelészik, ezekből akar Pelikán kupec venni néhányat.
A csikósbojtárok Kádár és Pelikán elé terelik a lovakat, Pelikán pedig rámutat azokra az állatokra, amiket meg szeretne venni. Az így kiválasztott lovakat Decsi Sándor pányvázza meg, azaz kötelet vet a nyakukba, így vezetve ki őket a ménesből.
Nem egyszerű mutatvány ez, mivel a csikókat még soha senki nem fogta, vagy lovagolta meg, de a hatalmas termetű, izmos csikósbojtárnak meg sem kottyan a feladat.
Pelikán Samu négy lovat választ ki, meg is alkuszik Kádár Mihállyal: a négy ló 800 forintba kerül.
Pelikán lókupec azonban nem hord magánál ennyi készpénzt, ezért váltót ír, amit Kádár Mihály el is fogad.
Már maga a váltó is felkelti Decsi Sándor érdeklődését, mert soha nem látott még ilyet, ezért érdeklődéssel figyeli, ahogy Pelikán kitölti a váltót.
Decsi azt látja, hogy a lókupec 812 forint 18 krajcárról állítja ki a váltót, ezt nem érti, hiszen a felek az előbb csak 800 forintban állapodtak meg.
Pelikán Samu elmagyarázza neki a dolgokat: Kádár és Pelikán valóban 800 forintban állapodtak meg. A váltót mindketten aláírják, majd másnap Kádár beviszi a városban a takarékpénztárba, ahol ki is fizetik neki azt a 800 forintot.
Viszont a pénzt nem Pelikán számlájáról fizetik ki, hanem azt a takarékpénztár tulajdonképpen meghitelezi Pelikánnak, amiért kamatot számít fel, ez pedig 12 forint 18 krajcár.
Ezután Pelikánnak három hónapja van, hogy a 800 forintot megfizesse a takarékpénztárnak.
Így mindenki jól jár: Kádár rögtön megkapja a pénzét, a takarékpénztárnak bevétele van a kamatból, Pelikánnak pedig nem kell kifizetnie rögtön a 800 forintot, elég csak három hónap múlva, amikor az ónodi vásáron már rég eladta a most vásárolt lovakat.
Decsi Sándor, bár érti a váltó lényegét, de azt is megjegyzi, hogy a csikósbojtárnak ilyenre soha nem lenne szüksége. Pelikán erre elmeséli neki, hogy Lacza Ferkó, a gulyásbojtár nem ilyen büszke.
Pelikánnál ugyanis van egy váltó a Lacza Ferkótól 10 forint értékben. Sándort persze rögtön elkezdi érdekelni a dolog.
Pelikán pedig elmeséli, hogy a feleségének saját ötvösüzlete van, ahová nemrég betért Lacza Ferkó, hogy egy pár ezüstfülbevalót befutasson arannyal.
Erre aztán felkapja a fejét Decsi Sándor, emlékezzünk rá, amikor rákérdezett Klárinál, hogy honnan van az az arany fülbevaló a fülében. Erre a lányt azt válaszolta, hogy az igazából az az ezüst ékszer, amit a Sándortól kapott, csak befutatta arannyal az ónodi vásárban.
Hát, most nagyon úgy néz ki, hogy a lány hazudott, és a Sándortól kapott ezüst fülbevalókat valójában Lacza Ferkó futatta be arannyal Pelikán Samu feleségénél.
Ráadásul Pelikán bajban is van, ugyanis a felesége elrontotta a váltót a kitöltéskor. A teljesítés helyéhez azt kellett volna írni, hogy Debrecen, ehelyett az asszony azt írta, hogy Hortobágy. Igen ám, de a Hortobágy hatalmas, Pelikán Samunak pedig fogalma sincs, hol keresse Lacza Ferkót.
Ezért Pelikán Samu szabadulni szeretne a váltótól, így amikor látja, hogy Decsi Sándort érdekli a dolog, akkor borravalóként nekiadja a váltót.
Sándor nem mond semmit, csak elteszi a váltót, majd a dolga után lát.
Ne felejtsük el, hogy ekkor már túl vagyunk azon, hogy Sándor hazudott a vizsgálóbíró előtt azért, hogy megmentse Klárit a szinte biztos halálos ítélettől, és letagadta, hogy a lány mérgezte meg.
Erre most kiderül számára, hogy Klári korábban hazudott neki a fülbevalóval kapcsolatban.
Az olvasónaplónak még nincs vége, kattints a folytatáshoz!
Egyszer beírtam ide, hogy szívesen látnám a Sárga rózsa olvasónaplóját, és lám, kész lett.
Nagyon szépen köszönöm!
Már csináltam magam valamit, de ez olyan profi, hogy ezt fogom használni. Hálás vagyok érte.
Kővágóné Hajni
Kedves Hajni!
Így teljesüljön minden vágyad! 🙂 Igyekszem lépést tartani a kérésekkel…
Üdv:
Zsiráf
kedves zsiráf!
nagyon tetszik ez az oldal!
köszönöm,hogy megcsináltad
csak így tovább
Kedves LUCCMUCC!
Nagyon szívesen! 🙂
Üdv:
Zsiráf