Moliere – Tartuffe – Olvasónapló

Moliere Tartuffe című vígjátékának részletes olvasónaplója jelenetenként

A vígjáték az 1660-as években játszódik Párizsban, a helyszín végig Orgon háza

Első felvonás 1. jelenet

Szereplők
Pernelle asszony, a nagymama, Orgon anyja
Flipote, Pernelle asszony szolgája
Elmira, Orgon felesége
Mariane, Orgon lánya
Dorine, Mariane komornja
Damis, Orgon fia
Cléante, Orgon sógora, Elmira testvére

A darab kezdetén rögtön mélyvízbe kerül az olvasó, egy közepes nagyságú perpatvar közepébe, sok szereplővel.

Egy családi összejövetelről távozik éppen Pernelle asszony, a nagymama, a család legidősebb nőtagja.

Távozás előtt azonban még mindenkit kioszt, mindenkihez van egy rossza szava, a családtagok hiába is próbálnak beleszólni az öregasszony szóáradatába:

  • Pernelle asszony elégedetlen a menyével, fia, Orgon feleségével, Elmirával, szerinte az asszony túl sok pénzt költ, tékozol. Kiderül, hogy Elmire a fia második felesége, az első feleség meghalt, tőle született a két gyerek: Mariane és Damis. Pernelle asszony kijelenti, hogy a gyerekek anyja sokkal jobb feleség volt, mint Elmira.
  • Felháborodik azon, hogy Dorine, az unokája komornája egyáltalán bele mer szólni a beszélgetésbe.
  • Szerinte az unokája, Damis, csak egy lehűtő csibész
  • Másik unokája, Mariane pedig csak tetteti, hogy szelíd és jámbor.
  • Megkapja a magáét Cléante is, Elmira testvére, Pernelle asszony szerint tűrhetetlen elveket vall.

Az öregasszony szóáradatától szóhoz sem tudnak jutni a család tagja, vádaskodásai olyan nevetségesek, hogy az Olvasó rögtön megkedveli az összes többi szereplőt.

Végül Damis, és Dorine a komorna az, akik ki tudják vonni magukat Pernelle asszony hatása alól.

Kijelentik, hogy Pernelle asszony nézeteit bizonyára Tartuffe táplálja. Hamar kiderül, hogy az egész családnak elege van Tartuffe-ből, aki mint koldus, nincstelen érkezett a házhoz, mostanra pedig már gyakorlatilag mindent ő határoz meg, teljesen behálózta a ház urát, Orgont.

Tartuffe mondja meg, hogy mit szabad csinálni, és mit nem, idegesítő és álszent vallásossága megkeseríti a házban lakók életét.

Pernelle asszony viszont Tartuffe védelmére kel, szerinte a férfi mélyen vallásos és csak a bűnt üldözi, ami elharapózott Orgon házában, és csak az isteni szabályokat akarja betartatni.

Dorine, a komorna viszont visszafelesel. Megkérdezi, hogy miért van az, hogy mióta Tartuffe és a szolgája, Lőrinc betette a lábát a házba, azóta nem fogadhat senki vendéget, nem tarthatnak ünnepséget, egyáltalán semmi sem csinálhatnak, mert az Tartuffe szerint ellenkezik a vallással és Istennel?!

Pernelle asszony szerint azonban ez nagyon helyesen van így, egyébként is csak botrányt okozott korábban is a házban tartott sok ünnepség és baráti összejövetel, már egész Párizs az Orgon-házról pletykálkodott.

Ekkor szól bele a beszélgetésbe Cléante és megjegyzi, hogy Párizs egyébként is pletykák városa, ez kikerülhetetlen, de az azért mégiscsak lehetetlen, hogy soha ne hívják meg egy barátjukat sem, mert tartanak attól, hogy mások mit gondolnak. Álszent viselkedés ez, így nem lehet élni.

Dorine pedig azt is tudni véli, hogy ki pletykált róluk, meg is nevezi a fő pletykaforrást. Dorine tudja, hogy az a nő mindenkiről rosszat terjeszt, de erre meg is van a magyarázat.

A hölgy, korábban, fiatalkorában élénk tárasági életet élt, számtalan szeretője volt, de mostanra megöregedett, a férfiak már nem keresik a kegyét. Ezért aztán álszent, bigott vallásosságba menekül és mindenkit a nyelvére vesz, aki fiatalabb, mint ő és jól meri érezni magát a környéken.

Pernelle asszonyt azonban nem lehet meggyőzni, szerinte Tartuffe igenis egy becsületes, mélyen vallásos, jó ember és Orgon soha nem tett még jobbat, mint hogy befogadta a házba, legalább majd egy kicsit rendet tesz.

Mivel azonban Pernelle asszony korholó szavai láthatóan leperegnek a családról, sőt állandó, egyébként logikus közbeszólásaikkal csak feldühítik az öregasszonyt, az végül pofon vágja mit sem sejtő szolgáját, Flipote-ot, majd méltóságteljesen távozik. Előtte azonban még közli, hogy várhatják, hogy mikor látogat el hozzájuk még egyszer. A család erre persze fellélegzik.

A vígjáték alaphelyzeteként tehát adott egy átlagos, viszonylag jómódú párizsi család, aminek tagjai átlagos társadalmi életet élnek. Azaz csak élnének, mert a családfőt, Orgont, nem sokkal korábban behálózta egy Tartuffe nevű szélhámos, aki jámbor, istenfélő álcája mögé bújva egyre inkább magához ragadta a családon belüli hatalmat.

A család nagy része átlát Tartuffe-ön, de nem tehetnek ellene semmit, mert az ravaszul éppen a családfőt és annak anyját hálózta be. A többi családtag pedig egyre kétségbeesettebben keres fogást Tartuffe-ön, egyelőre sikertelenül.

Az olvasónaplónak még nincs vége, kattints a folytatáshoz!




Szólj hozzá!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .